Kakao

FXT17513.jpg

Kakao, Máyský rituální nápoj

Kakaové boby znali už Olmékové. Civilizace která žila před 1500 lety na území dnešního Mexika, ještě před Mayskou civilizací. Olmékové, první vyspělá civilizace o které se vedou spory odkud přišla, zakládala v Mexickém zálivu první města, uctívala množství různých bohů, stavěla monumentální kamené hlavy a také pěstovali kakaovník. Od nich převzali pěstování kakaovníku Máyové, kteří jako první začali z rozemletých bobů připravovat horký nápoj, předchůdce dnešního známého kakaa.

razitko.jpg
1
IMG_7158.JPG

Hořká chuť nápoje

Tenkrát by jste si ale na kakau asi moc nepochutnali. Jednalo se o rituální nápoj, připravený z pasty z rozemletých bobů, smíchané s horkou vodou, kukuřičnou moukou, čili a u těch bohatších s vanilkou. Tento nápoj se přeléval z jedné nádoby do druhé, dokud nevznikla hustá pěna, která se pila. Kakao začalo prostupovat celou společností. Nápoj začali používat kněží při rituálních obřadech, pilo se na oslavách a u těch bohatších byli kakaové produkty součástí svatebních hostin. 

razitko.jpg
2
IMG_6532.JPG

Kakaové boby jako platidlo

Máyskou civilizaci nahradila postupně Toltécká a po ní Aztécká. Tam už čokoládové výrobky frčeli v plném proudu a kakao už mělo své pevné postavení ve vyšší společnosti. Nápoj byl součástí obřadů, podával se válečníkům, sloužil jako platidlo a dokonce kakaové boby byli součástí výběru daní. Za jeden kakaový bob, patrně šlo o celý plod, jste si koupili jedno rajče. Za tři avokádo, za čtyři dýni a za 100 jste pořídili otroka nebo služby prostitutky

razitko.jpg
3
Image by Joanna Kosinska

Cesta do Evropy

První Evropané, kteří měli tu čest tento nápoj ochutnat, byli lidé ze čtvrté výpravy Kryštofa Kolumbuse v roce 1502. Ten i přivezl první boby do Španělska, kde královně uvařil první kakaový nápoj. Paradoxně však Evropané tento nápoj pít nechtěli, protože jim nechutnal pro svoji hořkou chuť.

razitko.jpg
4
Image by Rodrigo Flores

Kakaové tour na Kostarice

Na Kostarice je najdete pod názvem chocolate tour a stojí to za to. Kakaový bob se dá i jíst. Jeho semeno je obalenou bílou dužinou, která je sladkokyselá a chutná podobně jako nezralé mango.

razitko.jpg
5

Kam dál..?