top of page

Mrtvé moře

Jak je staré?

Stáří se odhaduje na 3 miliony let. Leží 420 metrů pod hladinou moře a je to nejnižší odkryté místo na planetě. Hloubka mrtvého moře je 380 metrů a jezero se neustále zmenšuje. Je sice bezodtoké, ale přítok z řeky Jordán je malý a voda se z jezera postupně odpařuje. Jeho rozloha činí 1050m čtverečních.

razitko.jpg
1
Scenérie z Mrtvého moře
Mořská sůl

Je nejslanější na světě?

Salinita mrtvého moře se pohybuje mezi 30% až 35%. Závisí na hloubce, kde je salinita měřena a také například na tom, jestli pršelo či nikoliv. To z něj ale nečiní nejslanější jezero světa. Slanější jezera najdete například v Etiopii nebo na Antarktidě jezero Don Juan, v Turkmenistánu nebo třeba v Senegalu

razitko.jpg
2
Nanesení bahna z Mrtvého moře

Blahodárné účinky

V jezeře se nachází 21 minerálních látek a z toho 12 se nenachází nikde jinde na světě. Bahno v mrtvém moři obsahuje vysoké množství jodu a bromu. Vzduch díky specifické nadmořské níže obsahuje více kyslíku. Atmosférická „nížka" také lépe chrání před UV zářením. Vysoký obsah solí a minerálů léčí kožní nemoci, astma i nervový systém.

razitko.jpg
3

Vysychání

Přívod vody do jezera zajišťuje řeka Jordán, nebo okolní deště. Voda z Jordánu je po cestě k Mrtvému moři čím dál tím více odčerpávána  pro zemědělské účely, takže jí doputuje do jezera čím dál tím méně. Okolní deště s oteplováním planety mnoho vody také nepřinesou. Proto hladina klesá každý rok skoro o metr a vědci odhadují že tímto tempem jezero vyhne do roku 2050. Často se diskutuje o ambiciózním projektu Jordánska a Izraele, prokopat potrubí z Rudého moře do Mrtvého moře a tak sem přivádět vodu.

razitko.jpg
Mrtvé moře
4
Image by Toa Heftiba

Jak se v něm koupat

Díky vysokému množství soli a vztlakové hustotě vás bude voda nadnášet. Doporučuji si do vody sednout a položit se na záda. Plavání na břichu jde, ale a riskujete vodu v očích. Taky není dobrý nápad holit si před koupáním nohy, nebo vousy, protože voda v ráně štípe, pokud máte otevřenou ránu na těle tak na to rovnou zapomeňte. Pokud si vodu cáknete do očí, rozhodně si do nich nesahejte. V klidu vyjděte ven a vypláchněte si je velkým množstvím sladké vody. Myslete taky na to, že po koupání je potřeba se osprchovat sladkou vodou. Takže ke koupání na punk si vmete alespoň lahve s pitnou vodou na opláchnutí.

razitko.jpg
5
bottom of page