top of page
  • Obrázek autoraCestyschuti

Nejlepší pití na cestách - kokos

Zbožnuju Coca-colu, Fantu, YoYo sirupy a mléčný pitíčka všech příchutí. Ale na co se fakt vždy těším, je až vypadnu zase někam do tepla kde rostou kokosy...! Kdo by je nemiloval! Čerstvá kokosová voda z mladého kokosu je prostě pecka! Nejlepší věc, kterou si můžete po serfování dát pod rozpáleným sluncem k pití je čerstvý kokos! Žádný éčka, žádný barviva, umělé chutě ani jiný srajdy. Čistá a koncentrovaná příroda plná draslíku, minerálních látek a čisté chuti. Když je vychlazený, dokonale osvěží a zavodní organismus!Prodavač na ulici mačetou odseknou špičku ořechu, dá do vyseknutého otvoru brčko a už si jen užíváte tu vychlazenou, lahodnou chuť... Zbožnuju je a dávám si kokos při každé příležitosti, u každého pouličního stánku, v restauraci i k jídlu. Kokosové palmy rostou v tropech všude. U silnice, na zahradách před domem, za domem, na plážích i ve městech. Jsou skoro jako plevel, který plodí zázračné plody! Navíc sakra dobře vypadají na fotkách...

Ve vietnamu je cena za jeden kokos asi 20 korun. Na Kostarice v Limonu na Cocles beach, kde se skvěle serfuje, prodával dědeček u silnice jeden kokos za 35 korun. Když mu říkám, že u nás stojí jeden kokos asi 5 dolarů (100kč), směje se jak na lesy. Prý za 5 dolarů si tady koupí strom. Jak dlouho roste?


Mladý kokos se sklízí v rozmezí mezi 6-7 měsíci stáří. Je zelený, uprostřed s měkkou, tenkou skořápkou plnou kokosové vody. Mladý kokos je bohatý na živiny, draslík, vápník, hořčík a všeobecně se o něm mluví jako o velmi zdraví prospěšné surovině. Uvnitř kromě kokosové vody je tenká dužina, připomínající želé. Oproti tomu ,nám lépe známý klasický hnědý kokos je ořech, který se sklízí okolo jednoho roku stáří. Slupka okolo změní barvu ze zelené na hnědou a voda v něm už není tak lahodná. Želé z mladého kokosu se v něm změní na nám známou bílou kokosovou dužinu.


Kokosové mléko - kokosová voda


Kokosové mléko se vyrábí ze starých kokosových ořechů rozmixováním bílé dužiny ořechu společně s kokosovou vodou. Je hodně tučné, hodí se na vaření a ke kosmetickým účelům. Oproti tomu kokosová voda z mladého kokosu je čirá, lehce nasládlá voda, kterou během 8 měsíců kokosová palma přefiltovala do ořechů. Neobsahuje tuk, ani cholesterol, je bohatá na vitamin C a pije se čerstvá.

173 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page