top of page

TIPY PŘED CESTOU DO VIETNAMU

VÍZA

Před cestou si musíte vyřídit vstupní vízum. Stačí vyplnit elektronický formulář přes internet a zaplatit poplatek 30 dolarů. Ze zkušenosti jsou do týdne vyřízené. Cena je 30 dolarů. O vízum si ale zažádejte alespoň dva týdny před odjezdem!

PENÍZE

Měnou je VND vietnamský dong. Peníze se dají směnit hned na letišti, nebo kdekoliv na hotelu. Na ulicích jsou směnárny často ve zlatnictví. Kurz bývá s menšími odchylkami všude podobný. VND je jednou z nejslabších měn na světě a tak za 100 kč dostanete 100 000 vietnamských dongú a snadno se z vás stane milionář. Přepočítávání ceny na koruny je velmi jednoduché - umažte poslední tři nuly. Dongy jsou vodě odolné, protože jsou vyrobeny z plastu. Kartou se dá platit v supermarketech, hotelích a lepších restauracích. Počítejte se zhruba 5% přirážkou při platbě kartou. Z drtivé většiny budete potřebovat ve Vietnamu hotovost. Orientační ceny cigaret 30 kč. Polévka 40-80 kč. Večeře na ulici výjde cca na 100 kč

OČKOVÁNÍ

Žádné zvláštní očkování není do Vietnamu vyžadováno. Je dobré ale mít naočkovanou žloutenku a vzteklinu. Do lékárničky si přibalte klasické léky na průjem a chřipku. Nezapomeňte na pojištění. Lékařské ošetření ve Vietnamu kvůli otravě jídlem s noclehem a krevními testy stálo naposledy 5000 kč

DOPRAVA

Využijte při větších vzdálenostech leteckou přepravu. Je levná a dostupná. Při přepravě do severního Vietnamu Vietnamu využijte noční vlak se spaním. Další možností jsou autobusy a noční spací autobusy. Ty moc nedoporučuju, člověk se v nich nevyspí a je ráno rozbitý jak Hirošima. Nicméně je to také varianta. Na místě využijte půjčení motorky a okolí projezděte na motorce. V Saigonu a Hanoji na motorku kvůli husté dopravě zapomeňte, je to sebevražda.

UBYTOVÁNÍ

V turistických místech ve Vietnamu je nemožné se neubytovat. Ubytování jsou všude. Kdo chce mít jistotu, využijte booking, funguje dobře. Ubytování jsou od těch levnějších až po dobré hotely. Všeobecně hodnotím všechny typy ubytování ve Vietnamu jako dobré, hezké a relativně čisté, vyjma těch nejlevnějších. Každý hotel má wifi připojení.

KDY TAM JET A POČASÍ

Za mě je nejhezčí doba pro návštěvu Vietnamu podzim. Obzvláště Hanoj je na podzim krásná. Vietnam má dva druhy počasí. Na severu čtyři roční doby jako u nás a na jihu období deště a sucha. Jako dělící čára mezi počasím se považuje sedlo Hai Van.

NA JAK DLOUHO

Pokud chcete procestovat celý Vietnam, minimální doba jsou tři týdny s využitím místních přeletů, které ušetří spousty času. A ani tak to ale nebude stačit na objevení všeho. Za tři týdny s přeletama se ale dá projet Vietnam od severu na jih a užít si ho. Varianty jsou i noční přejezdy. Ale z nočních přejezdu autobusy budete totálně zničení a vlakem to je sice zážitek, ale taky žádný velký komfort. . 

KDE JÍST

Rozhodně na ulici. Řiďte se pravidlem, že nejbezpečnější je jíst tam, kde jí mnoho lidí. Prázdné ač luxusně vypadající restaurace nemusí mít odbyt jídla a nezaručíte si, že je jídlo čerstvé. 

bottom of page