top of page
Image by Eiliv-Sonas Aceron

FILIPÍNY

Filipíny jsou ostrovní stát v jihovýchodní Asii, složený z tisíců tropických ostrovů, nabízejících rozmanitou přírodní krásu, od bílých písečných pláží až po horské hřebeny, a bohatou směs kultur a tradic.

IMG_2469.jpg

WHALE SHARK

IMG_2936.jpg

BALUT

GPTempDownload.jpeg

KAWASAN FALLS

FILIPÍNSKÁ KUCHYNĚ

Kořeny  filipínská kuchyně jsou vyprávěním historie samotného národa.  Z Číny díky obchodním mořeplavcům jsou převzaty nudle, tofu, nebo sojová omáčka. Najdeme zde i vlivy španělské, nebo australské kuchyně. Američané zde zase zanechaly kulturu fastfoodového stravování, hamburgery nebo koláče. Obchodní styky s Indií zase do kuchyně implementovaly curry.  Všeobecně se říká, že filipínská kuchyně není moc dobrá a částečně je to i pravda. Najde se zde ale několik úžasných pokrmů. Navíc je to nejméně pálivá kuchyně v regionu. ​ Za zmínku stojí Lechon -grilované selátko. Adobo - vepřové nebo kuřecí v sójové omáčce a octu, nebo Halo Halo - místní dezert.

CO NA FILIPÍNÁCH OCHUTNAT

Vepřové Adobo - dělá se i v kuřecí variantě. Je to maso veřejné se sójovou omáčkou, zázvorem, česnekem, čili a dalším kořením.​ Jedno z nejpopulárnějších jídel.

Grilované párky na špejli - na ty narazíte úplně všude a je to doslova národní street food

Smažená kuřecí střívka - propláchnutá, opět napíchnutá na špejli a buď obalená a smažená, nebo grilovaná...

Lechon - grilované selátko

Halo halo - filipínský dezert

Sisig - bezpochyby nejlepší jídlo na Filipínách

TIPY PŘED CESTOU

měna filipínské peso -název peso si filipínská měna zachovala z dob, kdy byly Filipíny součástí španělské koloniální říše, kdy peso bylo měnou v různých španělských koloniích. Orientačně se dá použít při přepočtu na koruny, že je to zhruba polovina. 1000 peso cca 550 kč

letenky mezi ostrovy si nakupte dopředu. Na místě jsou lety dost drahé, nebo nejsou na potřebné datum vůbec. 

vyplatí se koupit si hned na letišti datovou simku. Wifi na hotelech jsou buď žalostně pomalé, nebo nefungují vůbec. 10 GB internetu vyjde na 1100 peso

půjčení auta na ostrově Cebu vyjde cca na 13 tisíc korun na týden včetně pojištění. Vyřídili jsme to na letišti během hodiny.

na hodně místech se nedalo platit kartou, takže mít u sebe hotovost se vyplatilo

BLOG Z FILIPÍN

Články z cesty po filipínách

KAM DÁL..?

bottom of page