Bornejská kuchyně

Jídla na Borneu jsou mixem indické, čínské a tradiční kuchyně. Tento mix míchá v kulinářském kotli samotné různorodé etnikum, které ovlivnilo i výsledný styl jídel. Díky majoritnímu zastoupení islámu v náboženstí  je i příprava jídel korigována v zásadách halal. Na talíři tak nehledejte vepřové, ale převážně kuřecí maso, jehněčí a ryby. Běžné jsou polévky zvané Soto. Jedná se o chutný vývar se zeleninou, masem, nebo nudlemi.
DD-Grunge-Envelope-Style-Backgound-33423
FXT16642.jpg
FXT16477.jpg
FXT16383.jpg

Co na Borneu ochutnat

 • Durian, nejsmradlavější ovoce na světě - durian, v jihovýchodní Asii považovaný za největší pochoutku a „krále ovoce“ je charakteristický svou velikostí, silným zápachem a tlustou slupkou pokrytou pyramidovitými trny.

 • Jedlé ptačí sliny - v jeskyni Gomatong cave na Borneu žije zvláštní druh rorýsovité vlaštovky. Salangan rorýsovitý. Tento ptáček ke stavbě svých hnízd používá svoje sliny, které na vzduchu ztuhnou a vytvoří šedobílou hmotu. Tyto hnízda jsou pak základní surovinou pro přípravu jednoho z nejdražších jídel na světě.
 • ​Čerstvé ryby na nočním food trhu v Kota Kinabalu - každý večer okolo páté hodiny, se sjede desítky stánkařů, kteří zde rozprostřou grily, pánve, stoly, židle a prodávají vše od ryb, ovoce, nápojů až po zeleninu a nejrůznější druhy voňavého koření. 

 • Bornejský čaj přímo na plantáži - zajímavostí je, že k pěstování Sabah Tea se nepoužívá žádná chemie. Vše je 100% bio. K zahnojování se používají stonky odstřižených keřů.

Články o Borneu

Top zážitky

 • Jedinečný výlet na čajové plantáže - v horách Sabahu můžete navštívit jedinečné čajové plantáže a přenést se tak až na dalekou Srí lanku. O čajové tour si můžete přečíst zde
 • Potápění v TOP potápěčské destinaci světa - Semporna je jednou z top destinací pro objevování podvodního světa. Nemusíte se potápět s dýchacími přístroji, zde Vás na hodiny zabaví pouze šnorchl. V semporně jsou desítky scuba diving center, které pro vás zorganizují od jednodenních výletů po ostrovech až po třídenní trippy za potápěním. Na orientační ceny a výlety se můžete podívat například zde
 • Orangutani zblízka - asi nejznámějším místem, kde můžete z blízka pozorovat orangutany je Sepilok Orangutan Rehabilitaion centre. Více informací naleznete zde
 • Výstup na nejvyší horu JV Asie Mt. Kinabalu
 • Noční tour do pralesa

Tipy

 •  do Malajsijskéké části Bornea nejsou potřeba víza

 • půjčení auta je výhoda, protože cesty autobusem jsou zdlohavé a nudné, není moc co     pozorovat a autopůjčovny fungují na jedničku. Za 14 tisíc malé auto na dva týdny včetně   pojištění zařídíte online do pár minut.

 • Semporna je jedním z nejlepších míst na potápění a šnorchlování na světě! Na toto místo si určitě vyčleňte více dní. Nejlepší vrianta je ubytovat se přímo v Semporně a v přístavišti pak najdete několik cestovních kanceláří, které vám zorganizují jednotlivé výlety i se zapůjčením kompletního vybavení

 • Jídla na Borneu jsou mixem indické, čínské a tradiční kuchyně. Tento mix míchá v kulinářském kotli samotné různorodé etnikum, které ovlivnilo i výsledný styl jídel. Díky majoritnímu zastoupení islámu v náboženstí  je i příprava jídel korigována v zásadách halal. Na talíři tak nehledejte vepřové, ale převážně kuřecí maso, jehněčí a ryby. Běžné jsou polévky zvané Soto. Jedná se o chutný vývar se zeleninou, masem, nebo nudlemi.

 • Alkohol se zde shání o poznání hůře a jeho ceny jsou nepoměrně vysoké. Za zmínku pak stojí pašovaný rum z Filipín.

Kam dál...?