top of page

královstvílan xang

Laos je někdy nazýván "Zemí milionu slonů"  Toto označení odráží historický význam slonů v laoské kultuře, kde byli považováni za symbol královské moci a síly. Sloni v minulosti hráli klíčovou roli v laoské vojenské historii a byli spojováni s tradičníma ceremoniálama. I přesto, že se počet slonů v zemi v moderní době snížil, tato přezdívka stále odkazuje na významné místo, které sloni v Laosu měli.

Image by Abdulla Faiz
Image by Andre Mouton
jezdit slon

ZEMĚ MILIONU SLONŮ

V okolí Luang Prabangu se v minulosti velmi dařilo divokým slonům. Sloni v historii sloužili k práci, na těžbu dřeva, používali se jako smrtící válečné stroje i jako dopravní prostředek. Král Fa Ngum se proto rozhodl v roce 1354 pojmenovat svoje nově vzniklé království Lan Xang. V překladu země milionu slonů. Toto království zde existovalo až do roku 1707 a král Fa Ngum je de facto považován za jeho zakladatele. Zánik království milionu slonů přišel až v roce 1707 a to pro to, že titul krále nebyl výhradně dědičný, ale mohla do něj mluvit rada starších. To skončilo rozdělením království na dvě části. Luang Prabang a Vien Čang.

DNES ŽIJE V LAOSU ASI 1000 SLONŮ

Slonům se v Laosu dařilo až do moderní doby. S nástupem těžby, válek, hlučných střelných zbraní a přepracováním zvířat se slonům zvýšil jejich stres a snížili rozmnožovací schopnosti. Dnes jsou odhady volně žijících kusů mezi 700-1000 kusů.

SLON INDICKÝ VS SLON AFRICKÝ

Slon indický je jihoasijský  slon dosahující obvyklé výšky 2–3 metru v kohoutku a váhy 2–6 tun. Jedná se o jednoho ze tří žijících druhů slona a jediný nevymřelý druh z rodu Elephas. Slon africký má oproti slonu indickému větší uši. Afričtí sloni mají ve velkých uších jemné žilky a mácháním ušima si ochlazují krev, která se ochlazená vrací do těla. Slon Indický je oproti svému africkému kolegovi menší a samice nemají vždy vyrostlé kly.

bottom of page