top of page
Ramadan

JORDAN PASS

Zakoupením Jordan passu získáte nejen víza ale také vstupy do většiny památek, které pravděpodobně v Jordánsku navštívíte. Nejlepší je si je vytisknout, ale fungují i při ukázání QR kódu na mobilu 

Zakoupíte zde https://www.jordanpass.jo

PENÍZE

Jordánský Dinár je díky intervenci USA a penězům, které Americká vláda pumpuje do Jordánska jednou z nejdražších a nejstabilnějších měn na světě. 1 JOD koupíte zhruba za 30 Kč. V Jordánsku se ceny pohybují zhruba jako u nás. Neodráží se to však na reálné situaci země a Jordánsko je chudá země jejíž nezaměstnanost je okolo 20%

CESTOVÁNÍ V RAMADÁNU

Jordánsko je muslimskou zemí a jednou do roka probíhá svátek RAMADÁN. Je to postní měsíc, během kterého muslimové od východu do západu slunce nesmějí jíst ani pít. Výjimky jsou nemocní lidé, lidé s těžkou prací, těhotné ženy atd. Většina muslimů ramadán dodržuje. Proto bude těžké se najíst během odpoledne. Snídaně bývají většinou na hotelu a po sedmé hodině už ulice opět ožijí a může se kdekoliv navečeřet. Jako turista ramadán dodržovat nemusíte, ale protože oni sami nejedí, počítejte s tím, že většina restaurací bude během oběda zavřená. Všechny hlavní památky jsou během ramadánu otevřeny. 

POČASÍ

Nejlepší dobou pro návštěvu je jaro a podzim. Teploty jsou příjemné a je málo srážek. V dubnu se teploty pohybují od 17 do 28 stupňů. Jordánsko se dá procestovat v každou roční dobu, ale přes léto může být opravdu vedro. Vzhledem k tomu, že 90% Jordánska je kamenitá poušť a vzduch je suchý může být cestování v létě peklem.

Počasí

NÁBOŽENSTVÍ

Jordánsko je muslimskou zemí s výraznou křesťanskou komunitou. Vstup do mešit je turistům povolen. Jordánci jsou velmi milí a tolerantní lidé. Je to poměrně bezpečná země, ale je dobré respektovat jejich pravidla. Zahalit si vlasy šátkem při vstupu do mešit. Nenosit mini šortky, ale normální kraťase atd.

ALKOHOL

Muslimové alkohol nepijí. Počítejte s tím, že na ulici ho běžně nekoupíte. V Jordánsku jsou specializované obchody, kde se dají zakoupit západní značky alkoholu. Některé hotely mají alkohol na baru. Během ramadánu alkohol seženete velmi těžko.

VSTUPNÍ FORMULÁŘ

Nejdříve 72 hodin před cestou musíte vyplnit online příjezdový formulář

Image by Agnieszka Stankiewicz
Co ochutnat v Jordánsku

Jordánská kuchyně je podobná ostatním kuchyním v regionu Levanty. Používá mnoho druhů zeleniny, jogurt, maso. K ochucování jordánských pokrmů se používají bylinky, česnek, cibule, rajčatový protlak, citron a mnoho druhů koření, populární je směs koření za’atar. Největším zážitkem bude tradiční beduínské jídlo Zarb pečené v zemi.

Kunefa
Magluba

ZARB

Typické beduínské jídlo, které ochutnáte během výletu do pouště. Jedná se o maso pečené v zemi. Vyhloubí se díra, do které se dá plechový sud. V něm se zapálí dřevo a až jsou v něm jen žhavé uhlíky, vloží se do sudu maso a zahrabe se pískem, kde se maso upeče. Občas křupne mezi zuby písek, ale chuť je skvělá.

KUNAFA

Nebo také se jí říká knafeh, je  sladký dezert z tenkých těstových vláken (kataifi), naplněný sýrem nebo krémem, zalitý sladkým sirupem a ozdobený pistáciemi.

FALAFEL A HOMMOS

Oblíbené po celém Blízkém východě, falafel (smažené kuličky z cizrny) a hummus (cizrnový dip s tahini) jsou nedílnou součástí jordánské kuchyně.

MAGLUBA

Doslova znamená "obrácené". Tento pokrm se skládá z vrstvené směsi rýže, masa (kuřecího nebo jehněčího) a zeleniny, která se po uvaření obrátí na talíř, aby vytvořila krásný "dortovitý" vzhled.

Falafel
bottom of page