top of page
Image by Jairph

ZAJÍMAVOSTI O ZVÍŘATECH

Tanzanie, ležící ve východní Africe, je známá svou neuvěřitelnou biodiverzitou a divokou přírodou. Je domovem mnoha ikonických afrických zvířat, která lze spatřit v jejích národních parcích a rezervacích, jako je Serengeti, Ngorongoro, či na svazích Kilimandžára. Zde je přehled některých zajímavých zvířat žijících v Tanzanii.

Termiti

TERMITI

 

Termitiště

Termiti stavějí obrovská termitiště, které dosahují výšky až několika metrů. Tyto struktury jsou složité, s vnitřními komorami které slouží pro skladování potravy, vajec a chov larev. Mají také důmyslnými ventilačními systémy pro regulaci teploty uvnitř těchto staveb. Termitiště budují dělníci ze směsi rozžvýkaného dřeva, hlíny, bahna, slin a trusu. Největší nadzemní termitiště dosahují výšky až 9 m. Stavba také zasahuje až 3 metry pod povrch.

Sociální struktura

Termiti žijí v kastovním systému, který zahrnuje dělníky, vojáky a reprodukční jedince, královnu a krále. Termití královna se dožívá v ideálních podmínkách až. Každá kasta má jasně dané funkce, které během svého života plní

Dělníci

Dělníci mají měkké tělo a zakrnělé oči, které mohou i zcela chybět. Dělníci nikdy nemají křídla. Ačkoli mají pohlavní orgány, jsou vždy sterilní. Existují samčí i samičí dělníci a jejich funkce zpravidla není pohlavně rozlišena. Dělníci jsou nejpočetnější skupina v kolonii a obstarávají potravu a stavbu a opravu hnízda.

Vojáci

Vojáci jsou bezkřídlí a oproti dělníkům mají zvětšenou a tvrdší hlavu se silnými kusadly. Hlava může být v některých případech i protažena do rohu z něhož vystřikují jed. Oči u nich nejsou důležité a jsou buď zakrnělé, anebo chybí úplně.

Během nebezpečí ucpávají úzké chodby svou zvětšenou hlavou a brání tak vniknutí nepřítele dovnitř. Pokud vznikne nějaká díra, která je větší než jejich hlava, vytvoří vojáci uskupení podobné římské falanze a kousají nebo vylučují jed. Tato obrana ale vyžaduje sebeobětování, protože jakmile dělníci opraví vzniklou trhlinu, tak není cesty zpět

Královský pár

Královna se dožívá až 15 let, což je na hmyz neuvěřitelně mnoho. Královna vyletí z termitiště pouze jednou, najít si krále. Jakmile ho najde, vrátí se s ním do své komůrky a po zbytek života termitiště už neopouští. Zvětší několikanásobně svůj tvar a stane se z ní továrna na vajíčka. Za den jich vyprodukuje i několik tisíc. To jsou stovky milionů vajíček za život. Královnu pak obklopují dělníci, kteří ji krmí, čistí a odstraňují vajíčka, aby je přenesli do inkubačních komor.

 

 

Image by sutirta budiman
Zebry

ZEBRA

 

Pruhy

​Je bílá s černými pruhy, nebo černá s bílými pruhy? Zebra je černá s bílými pruhy. Kůže zebry je pod srstí totiž černá, což naznačuje její původní základní barvu. Nejdříve je v děloze embryo černé a pak se začínají tvořit bílé pruhy. Pruhování pomáhá zebrám maskovat se v přírodě tím, že mate predátory – při pohledu na stádo se jejich pruhy slévají a šelmám ztěžují zaostření na konkrétní jedince.​ 

Hustota pruhování možná také souvisí s výskytem mouchy tse-tse. V oblastech s vysokým výskytem mouchy jsou zebří pruhy nejvýraznější. 

Sociální struktura

Zebra se ve volné přírodě dožívá až 25 let. Nejčastějšími společníky zeber jsou pakoně. Zejména v Serengeti v Tanzanii a Keni. Důvodů je několik. Zebry spásají vyšší trávu a po nich jdou na řadu pakoňové, kteří spásají zase nižší trávu. Zebry taky mají skvělý zrak a tak je pakoně využívají jako hlídku proti predátorům. Pakoně mají zase lepší čich a sluch. Dohromady tak mají větší šanci predátora včas objevit.

Výborní běžci

​Mláďata jsou schopná běhat již 20 minut po narození, což je klíčové pro přežití v divočině. Při běhu také dokáží obratně měnit směr a dosahují rychlosti až  65 km/h

I přes to, že je to koňovitý lichokopytník, tak se dá velmi těžko ochočit a jezdit na ní stejně jako na koních. 

 

 

 

Image by Harshil Gudka
Žirafy

ŽIRAFA

 

Nejvyšší živočichové na světě

​Dosahují výšky až pěti metrů.

Nejvyšší žirafa na světě se jmenovala Forrest, a žila v v australské zoologické zahradě. Forrest dosáhl výšky 5,88 metru a byl oficiálně zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejvyšší žirafa na světě

Krční obratle

Má 8 krčních obratlů​

Žirafa je mimochodník

Mimochodník je čtyřnohý živočich, který při chůzi vykračuje střídavě oběma pravýma a oběma levýma nohama najednou. Takže to jde v pořadí: pravá přední, pravá zadní, levá přední, levá zadní. Vždy mají ve vzduchu jen jednu nohu. Mimochodící jsou například také velbloudi

Jazyk

 

Žirafy mají jazyk dlouhý až 50 centimetrů! Je tmavě fialový nebo černý, což chrání jazyk před slunečním zářením. Dlouhým jazykem si větev obtočí a přitáhnou.

Image by jean wimmerlin
Gepard

GEPARD

 

Tělo stavěné pro sprint

​Úzké tělo, malá hlava a velký ocas, který udržuje rovnováhu z geparda dělá nejrychlejší zvíře na planetě.

Dokáže běhat až rychlostí přes 100 km/h. Z nuly na plnej kotel to dá za tři sekundy. Takhle rychle ale uběhne asi jen 200 - 300 metrů. Je to obrovský výdej energie, že když svoji kořist uloví, nemůže se do ní pustit ihned. Musí se nejdříve vydýchat a snížit svoji tělesnou teplotu. To mu zabere někdy až půl hodiny. Často ho pak o jeho kořist připraví silnější zvíře jako například lvy. V klidovém stavu se gepard nadechne třicetkrát za minutu, po lovu až 160x.

Tretry na nohách

 

Gepardi neumí zatahovat drápy stejně jako například psi. Umí to jen mláďata do půl roku, pak tuto chcopnost ztácí.  Díky tomu mohou tak akcelerovat, ale neumí naopak moc dobře lozit po stromech. Z nuly na 100 km/h zrychlí za tři vteřiny.

bottom of page