top of page

ARGANOVÝ OLEJ

NEBOLI MAROCKÉ ZLATO. JEDEN Z NEJDRAŽŠÍ A NEJVZÁCNEJŠÍCH OLEJŮ NA SVĚTĚ

Image by Tigmi Moiz
IMG_9665.jpeg

MAROCKÉ ZLATO

Dlouho se o něm moc nevědělo a dnes patří k nejdražším olejům na světě a přezdívá se mu marocké zlato. Využívá se převážně v kosmetickém průmyslu, ale i na vaření a v Maroku na výrobu pasty jménem almau, která se přidává do salátů, tajInu, nebo se v ní namáčí marocký chléb. 

VÝROBA

Arganový olej je vzácný kvůli omezené oblasti výskytu argánie trnité, která roste jen v Maroku a části Alžírska. Arganový les v Maroky byl vyhlášen v roce 1998 biosférickou rezervací. Tento strom má plody podobné olivám. Po sběru se zelená slupka odstraní a poslouží jako krmení pro zvířata. Pecka se roztluče a po usušení využije jako palivo. Uvnitř schované jadérko je to nejdůležitější. To se rozemele a vylisuje se z něj arganový olej.​ 

 

Pokud by se semínko nejdříve opražilo, používá se pak olej a pasta k přípravě jídel. Opražením se totiž semínka zbaví typické hořké chuti.
 

BLAHODÁRNÉ ÚČINKY

Jak by někteří řekli, je dobrý na všechno. Má vysoký obsah vitaminu A,E,F.  Napomáhá při hojení kůže po popáleninách, lupénce, proti zánětům i ekzémům. Nezanechává po sobě mastný filtr a má neutrální vůni. Vyživuje pokožku, je dobrý na ochranu před UV zářením a má i vysoký obsah antioxidantů. 
 

POZOR NA PODVODNÍKY

Jak poznat že vás někdo nechce ošulit? Je na to pár tipů jak rozeznat opravdový arganový olej. Za prvé. Arganový olej po rozetření na kůži nezanechává mastný filtr. Dále má arganový olej lehounce oříškovou vůni. A za třetí, vždy zkoušejte olej ze středu lahvičky. Šmelináři někdy dají do lahve olivový olej a jen nahoru nalijí ten arganový.

KUDY TAM?

NEJLEPŠÍM MÍSTEM JE HLAVNÍ SILNICE R207 Z MARAKÉŠE DO AS SAWÍRY. DVACET KILOMETRŮ PŘED AS SAWÍROU JE NĚKOLIK FABRIK, KDE SE ARGANOVÝ OLEJ VYRÁBÍ. JINAK UKÁZKU VÝROBY ARGANOVÉHO OLEJE NAJDETE V KAŽDÉM DRUHÉM KRÁMKU V MAROKU, KDE PRODÁVAJÍ KOSMETIKU.

Kam dál..?

bottom of page