Cestuj, poznávej, ochutnávej...
TIPY PŘED CESTOU
Hlavní město: San Jose .Je to v podstatě jediné velkoměsto v zemi. Zbytek měst na mapě jsou spíš velké "vesnice"Časový posun: + 6hMěna: Auta se na parkovištích parkují zásadně "čumákem ven" kdyby došlo k zemětřesení, nebo jiné živelné katastrofě, aby jste nemuseli vycouvávat. V hlavním měste to nikdo nedodržuje, mimo San José vás hlídači na parkovištích vždy upozorní ať přeparkujete, pokud stojíte obráceně.Na jídle se dá ušetřit stravováním v pouličních bufetech zvaných Soda. Jde o klasické bufety s posezením vevnitř i venku na ulici. Jídlo je zde čerstvé a velmi chutné. Nasajete místní atmosféru a cenově je pak až o polovinu levnější.
VÍZA
Občané ČR, držitelé cestovních pasů, mohou cestovat do Kostariky na dobu do 90 dnů bez víza (vzájemná vízová povinnost byla zrušena v roce 2000). Bezvízový pobyt za účelem turistiky do 90 dnů nelze prodloužit a je nutno vycestovat z Kostariky na alespoň 90 dní, tzn. v průběhu jednoho roku je možné strávit v Kostarice bez víza maximálně 180 dní.
Pokud letíte do Kostariky s přestupem v USA musíte vyplnit před odletem formulář který se nazývá ESTA. Odkaz najdete zde: https://esta.cbp.dhs.gov/
OČKOVÁNÍ
Pokud cestujete z oblasti s výskytem žluté zimnice (např. některé země Jižní Ameriky nebo Afriky), může Kostarika vyžadovat doklad o očkování proti žluté zimnici.
Toto se netýká přímých letů z Evropy. Podle typu cesty a délky pobytu je na každém zvážit doporučená očkování jako žloutenka A,B, vzteklina a břišní tyfus.
PŮJČENÍ AUTA
Procestovat Kostariku autem, je skvělý nápad. Země je o něco větší než Slovensko a tak se dá autem za dva, tři týdny procestovat krásně celá země. Litr benzínu zde stojí zhruba 32 Kč.
K zapůjčení vám musí být více než 21 let a můžete využít služby například společnosti Hertz. Odkaz zde: https://hertz.cr/
Nebo například společnost Adobe. Odkaz zde: https://www.adobecar.com
Hlavní silnice jsou dobré, ale vzhledem k dobrodružství které vás může čekat mimo hlavní cesty bych doporučoval zvolit SUV nebo auto s vyšším podvozkem. Ujistěte se také, že má auto zaplacené tzv mrchami, neboli povinné ručení. Za zvážení stojí i dokoupit si CDW pojištění, které vám kryje krádež a poškození vozidla. My ho měli dokoupené a dokonce jsme i zavinili nehodu, kde jsme byli viníkem. Pojišťovna vše bez problémů zaplatila.
PENÍZE
Měnou je CRC (colon) Vyměníte na místě za dolary, nebo eura. Každopádně Kostarika je relativně drahá. Jídlo stojí zhruba stejně jako u nás, připlatíte si ale za všechny aktiviti a za ubytování. Kurz je 0,048 kč za jede Colon. Pro zjednodušení počtů je 2.000 kolonu asi 100 Kč
NÁRODNÍ PARKY
...
CO OCHUTNAT V KOSTARICE
Základem - kostarické kuchyně jsou rýže a fazole. Ty se vyskytují ve většině jídel buď jako samotné jídlo, nebo jako příloha. Rýži přivezli do střední Ameriky Španělé. Fazole se tam pěstují odjakživa. Časté jsou ryby, hovězí maso, kuřecí maso, kukuřice, zelenina a čerstvé ovoce zase tak často součástí jídel není. Samostatnou kapitolou jsou hamburgery. Ty jsou výborné, všudypřítomné a příloha jsou běžně hranolky. Restaurace - jsou skoro všude a jejich úroveň je od těch drahých, luxusních až po obyčejné a levnější. Samotnou kapitolou jsou pak jídelny, které se jmenují „Soda" Jsou to levnější bistra, bufety nebo jídelny, kde se dá skvěle a rychle najíst. Často podávají tzv. „Hotovky“ Ceny jídel jsou vysoké, nebo spíše jídlo není to, na čem na cestě ušetříte. Porce jídel jsou však veliké. Často jsme se dělily dva o jednu porci.