top of page

Jemaa el'Fnaa

juan-ignacio-tapia-4fwRyKISwfk-unsplash.jpg

Místo stvořené pro gurmány

Po setmění se na tomto marakéšském náměstí vyrojí desítky stánků a pouličních prodavačů jídla. Griluje se zde, vaří se tady a peče se přímo před vámi. Tady je to pravé místo, kde toho z Maroka ochutnat co nejvíce na jednom jediném místě!

Pouliční kuchaři lákají návštěvníky ke svému stánku zpěvem, tancem i úžasnými úsměvy.

razitko.jpg
1
Image by Selina Bubendorfer

Historie náměstí

Jemaa el’Fná znamená v překladu "prostor pro shromažďování, nebo shromaždiště mrtvých." Po tisíce let sloužilo v srdci Marakéše ke shromažďování lidí. Kolem roku 1050 sloužilo náměstí k veřejným popravám a pak po dalších stovky let jako hlavní tržiště. Měla zde vzniknout nová mešita za vlády Ahmada Al Mansura, ale došli peníze a co bylo postaveno se už rozpadlo, nebo rozebralo.  V moderní historii vznikl nápad zde vybudovat parkoviště, protože náměstí sloužilo jako dopravní uzel. V roce 2008 bylo náměstí zapsáno do UNESCA jako součást kulturního dědictví.

razitko.jpg
2
IMG_2343.jpeg

Co musíte ochutnat

Máyskou civilizaci nahradila postupně Toltécká a po ní Aztécká. Tam už čokoládové výrobky frčeli v plném proudu a kakao už mělo své pevné postavení ve vyšší společnosti. Nápoj byl součástí obřadů, podával se válečníkům, sloužil jako platidlo a dokonce kakaové boby byli součástí výběru daní. Za jeden kakaový bob, patrně šlo o celý plod, jste si koupili jedno rajče. Za tři avokádo, za čtyři dýni a za 100 jste pořídili otroka nebo služby prostitutky

razitko.jpg
3
IMG_2361.jpeg

Nejlepší čas pro návštěvu

Toto náměstí musíte navštívit odpoledne, ale hlavně večer. Kolem osmé hodiny večerní se náměstí zaplní stánky s jídlem, pouličními vypravěči a kouzelníky. Zábava trvá až do půlnoci. Lepší je dorazit sem opravdu až po desáté, kdy to tady už opravdu žije.

razitko.jpg
4
IMG_2347.jpeg

Nejen jídlo, ale i pouliční divadlo, tanec a kejklíři

Po večeři si vychutnáte kouzelníky  a lidové vypravěče předávající příběhy z generace na generaci, stále prastarým způsobem, jako v dobách kdy nebyla televize. Vyprávěním. Kouzelníci předvedou své nejlepší triky a hudebníci doplní atmosféru starodávného Maroka. Tady se vrátíte v čase a na chvíli zapomenete na moderní civilizaci.

razitko.jpg
5
bottom of page