top of page

Ananasová republika

KOSTARIKA JE JEDNÍM Z NEJVĚTŠÍCH PRODUCENTŮ ANANASŮ NA SVĚTĚ. SLOVO ANANAS PAK POCHÁZÍ Z INDIÁNSKÉHO SLOVA ANANA

Ananasy Kostarika
Ananasová farma Kostarika
Image by Kenny Kuo

ANANASOVÁ REPUBLIKA

Když zapátráte u ananasů v nápisech na etiketách, zjistíte, že nejčastěji pochází z Kostariky. Kostarika je totiž jedním z největších vývozců ananasů na světě! Celých 80% ananasů dovezených do Evropy  pochází právě z téhle malinkaté zemičky o velikosti Slovenska.

PÁR ČÍSEL O ANANASU

Ve 100 gr čerstvého ananasu je obsaženo neuvěřitelných 50 mg vitaminu C. Denní doporučená dávka "céčka" je stanovena na 60 mg. Firma dole na svých webových stránkách uvádí, že ve 112 gr ananasu je obsaženo 110 % denní doporučené dávky! 100 gr je zhruba jeden tlustý plátek. Mimo jiné, se ananas doporučeje na hubnutí a čerstvá štáva má sloužit jako afrodisiakum. Dočtete se že je dobrý na kosti díky vysokému obsahu manganu, napomáhá trávení a díky vysokému obsahu bromelinu se doporučuje při kojení. Skoro to vypadá na zázračné ovoce!

SLADKÁ SPÁSA I PROKLETÍ

Hodně organizací však dnes proti této monokulturní rostlině bojuje. Hlavním důvodem je používání pesticidů, postřiků a chemikálií při pěstování jednodruhových plodin. Tyto chemikálie se dostávají do spodní vody, kterou znečistí v širokém okolí farem. Lidé zde žijící, jsou tak vystavení nadměrnému množství agrochemikálií a trpí nejrůznějšími zdravotními problémy. V některých místech okolo farem je voda údajně natolik znečištěná, že se stala nepitnou.

ANANASOVÉ TOUR

Nejlepší způsob jak objevit svět ananasů jsou ananasové tour s průvodcem přímo po plantážích. Jedna taková je napříkladapříklad kousek od Puerta Viejo, jmenuje se Organic Paradise tour a stojí 30 dolarů na osobu. Najdete je i na Facebooku. Trvá asi hodinu a půl a nejen že se dozvíte vše o pěstování ananasů, ale spousty jich i ochutnáte přímo utržené na plantáži.

bottom of page