top of page

MEŠITA HASSANA II

NEJVĚTŠÍ, NEJKRÁSNĚJŠÍ A TAKÉ JEDINÁ MEŠITA V MAROKU, KAM JE POVOLENÝ VSTUP NEMUSLIMŮM

IMG_1919.jpeg
Image by Fabio Santaniello Bruun
IMG_3203.jpeg

NEJVĚTŠÍ MEŠITA V MAROKU

Byla dokončena v roce 1993 francouzským architektem Michelem Pinseauem. Její stavba trvala 7 let a vystřídalo se na ní 13 tisíc dělníků, kteří pracovali ve dne v noci.

Z vrcholu minaretu laser ukazuje směrem k Mekce. Nejposvátnějšímu místu muslimů.

 

Nachází se zde 41 fontán, islámská škola – madrasa, turecké lázně hammam, muzeum marocké historie a obří knihovna, která je považována za jednu z nejlepších v arabském světě.

Je zde namontováno 360 reproduktorů schovaných ve sloupech a je to jediná mešita v zemi přístupná nemuslimům.

 

Hassan II zde ale pohřbený nebyl a leží v mauzoleu v Rabatu

VEŠKERÝ MATERIÁL NA STAVBU Z MAROKA

Veškerý materiál pochází z Maroka – cedrové dřevo, vzácný mramor i žula. Jedinou výjimkou je sklo na desítkách mohutných lustrů, které přivezli až z Benátek. 

Měla to být 2 největší mešita na světě, ale vláda neměla peníze na realizaci. Proto uspořádala veřejnou sbírku na stavbu a říká se, že každý maročan přispěl alespoň pár dirhamy.

 

Podlaha je vyrobena ze žluto-hnědo-zeleného mramoru z jižního Maroka je vytápěná

 

Sklo na lustry je to jediné co bylo dovezeno ze zahraničí z italských Benátek. To bylo pak použito na výrobu celkem 57 lustrů, které jsou plně motorizované a dají se spustit až na ze, aby se mohli pravidelně čistit..

Mešita Hassana II v Casablance
Mešita Hassana Casablanca

OTEVÍRACÍ STŘECHA

Střecha váží 1100 tun, a je kompletně motorizovaná. To znamená, že během letních modliteb se dokáže otevřít během tří minut.

Podlaha je klimatizovaná a pokrytá luxusními perskými koberci.

Východní část mešity se otevírá 5x denně pro každodenní motlitby: při východu slunce, během oběda, ve 4 hodiny odpoledne, při západu slunce a během večeře.

 

Proto turistické exkurze se konají přesně mezi modlidbami.

HAMMAM

Jsou parní lázně. Původně vznikly v římě. V muslimském světě jsou rozděleny pro muže a pro ženy. Většinou se skládají ze tří místností. První slouží jako převlékárna. Druhá je místnost s párou. Třetí je chladící místnost

I v dnešní době většina muslimů hammamy navštěvuje. Důvodem je i to, že né všichni mají doma teplou vodu. Častý bývá i perzonál, který vás umyje, namasíruje a i oholí. 

 

Celá procedura má však také náboženský význam a nespočívá jenom v koupeli. Nejdůležitější je část umytí těla “černým” mýdlem vyrobeným z olivového a eukalyptového oleje a následné seškrabávání nečistot speciální drsněnou žínkou. 

Před každou modlitbou se pak věřící musí opláchnout, aby k modlitbě přistupovali očištění od okolního světa a myšlenek a mohli se tak plně věnovat modlitbě.

bottom of page