top of page

Hanoi

Původní název města

Původní název byl v překladu 36 ulic. V Hanoi se usídlilo 36 cechů a každý si zabral jednu ulici, ve které obchodníci prodávali určitý druh zboží. Byla zde tedy ulice s názvy jako cínová, papírová, hedvábná... některé názvy ulic se dochovali do dnešních dní.

razitko.jpg
1
Image by Jack Young
Image by Kon Karampelas

Tunelové domy

Všimněte si ve Vietnamu úzkých a vysokých domů. V minulosti se platila daň z šířky obchodu do ulice. Proto bylo výhodné stavět úzké domy. Zepředu do ulice je často obchod, nebo restaurace a vzadu pak rodina žije.

razitko.jpg
2
Image by Hien Nguyen

Bia Hoi - Vietnamské pivo

V roce 1890 byl Francouzi založen první pivovar, dnešní Habeco. Celá kultura pití piva jak je známá dnes, pochází až z období americko‐vietnamského konfliktu. Do té doby lidé preferovali hlavně rýžové víno. Během války však nařídila vláda omezení produkce, protože rýže byla potřeba k nasycení obyvatelstva. Bia hoi se tak stalo oblíbenou náhradou rýžového vína a zůstalo tomu tak dodnes.

razitko.jpg
3
Image by Steven Lasry

Jezero Hoan Kiem

Neboli jezero navráceného meče, je hlavní atrakcí i orientačním bodem města. Podle legendy zde žila želva, která dala králi Le Loiovi kouzelný meč, s jehož pomocí se mu podařilo vyhnat čínské uchvatitele ze země. Na jezeře jsou dva ostrůvky. Na jednom se nachází želví věž a na druhý vede červený most, po kterém se na ostrůvek dostanete k chrámu nefritové hory.

razitko.jpg
4
Image by Maria Fernanda Gonzalez

Hanoiská káva s vejcem

Tento netradiční způsob podávání kávy vznikl přímo v Hanoi v kavárně jménem Giang Café. Za války ve Vietnamu byl totiž nedostatek mléka a tak místní kavárník hledal způsob jak zjemnit hořkou chuť kávy robusty. Vyšlehal tedy žloutky s kondenzovaným mlékem a tím jemnil chuť kávy. Chutná to jako tekutá tiramisu a dodnes si na ní do kavárny můžete zajít.

razitko.jpg
5

Kam dál..?

bottom of page