top of page

hanoj

Hanoj je hlavní město Vietnamu, bohaté na historii a kulturu, s malebnou architekturou, tradičními trhy a výrazným vlivem francouzské koloniální éry.

Image by Chou Vu
Image by Frida Aguilar Estrada
Image by Hannah Wright

PŮVODNÍ NÁZEV

Původní název byl v překladu 36 ulic. V Hanoi se usídlilo 36 cechů a každý si zabral jednu ulici, ve které obchodníci prodávali určitý druh zboží. Byla zde tedy ulice s názvy jako cínová, papírová, hedvábná... některé názvy ulic se dochovali do dnešních dní.​Doporučuji se ubytovat ve staré čtvrt, kousek od jezera Hoan Kiem, odkud budete mít skvělou základnu na výlety po městě.

TUNELOVÉ DOMY

První věc, které si v Hanoi všimnete, jsou úzké vysoké domy. V minulosti se totiž platila daň z šířky obchodu do ulice. Proto bylo výhodné stavět úzké domy. Zepředu do ulice je často obchod, nebo restaurace a vzadu pak rodina žije. ​Často jsou domy stavěné pouze na šířku jednoho pokoje. Nechte se unášet procházkou městem a nakoukněte do úzkých uliček mezi domy, kterými běžně neprojde člověk evropských rozměrů, ale vietnamci v nich jezdí na motorce.

HANOJSKÁ KÁVA S VEJCEM

Tento netradiční způsob podávání kávy vznikl přímo v Hanoi v kavárně jménem Giang Café. Za války ve Vietnamu byl totiž nedostatek mléka a tak místní kavárník hledal způsob jak zjemnit hořkou chuť kávy robusty. Vyšlehal tedy žloutky s kondenzovaným mlékem a tím jemnil chuť kávy. Chutná to jako tekutá tiramisu a dodnes si na ní do kavárny můžete zajít.

IMG_4527.jpeg
IMG_4307.jpeg

BIA HOI - ČERSTVÉ PIVO

V roce 1890 byl Francouzi založen první pivovar, dnešní Habeco. Celá kultura pití piva jak je známá dnes, pochází až z období americko‐vietnamského konfliktu. Do té doby lidé preferovali hlavně rýžové víno. Během války však nařídila vláda omezení produkce, protože rýže byla potřeba k nasycení obyvatelstva. Bia hoi se tak stalo oblíbenou náhradou rýžového vína a zůstalo tomu tak dodnes. Vietnamské čepované pivo je lehké, má málo alkoholu a je ideální do horkých dnů. Milovníka hořkého plzeňského typu ale asi nenadchne.

JEZERO HOAN KIEM

Neboli jezero navráceného meče, je hlavní atrakcí i orientačním bodem města. Podle legendy zde žila želva, která dala králi Le Loiovi kouzelný meč, s jehož pomocí se mu podařilo vyhnat čínské uchvatitele ze země. Na jezeře jsou dva ostrůvky. Na jednom se nachází želví věž a na druhý vede červený most, po kterém se na ostrůvek dostanete k chrámu nefritové hory.​Zde jsou pak nabalzamované dvě želvy, které žili v jezeře. Jedná se o druh želvy kožnatka, která už v JV skoro vyhynula.

Kam dál..?

bottom of page