top of page

HANOI

HLAVNÍ MĚSTO VIETNAMU PLNÉ KOUZELNÝCH ULIČEK STARÉHO MĚSTA

Image by Chou Vu
Image by Frida Aguilar Estrada
Image by Hannah Wright

PŮVODNÍ NÁZEV

Původní název byl v překladu 36 ulic. V Hanoi se usídlilo 36 cechů a každý si zabral jednu ulici, ve které obchodníci prodávali určitý druh zboží. Byla zde tedy ulice s názvy jako cínová, papírová, hedvábná... některé názvy ulic se dochovali do dnešních dní.

Doporučuji se ubytovat ve staré čtvrt, kousek od jezera Hoan Kiem, odkud budete mít skvělou základnu na výlety po městě.

TUNELOVÉ DOMY

První věc, které si v Hanoi všimnete, jsou úzké vysoké domy. V minulosti se totiž platila daň z šířky obchodu do ulice. Proto bylo výhodné stavět úzké domy. Zepředu do ulice je často obchod, nebo restaurace a vzadu pak rodina žije. 

Často jsou domy stavěné pouze na šířku jednoho pokoje. Nechte se unášet procházkou městem a nakoukněte do úzkých uliček mezi domy, kterými běžně neprojde člověk evropských rozměrů, ale vietnamci v nich jezdí na motorce.

První věc, které si v Hanoi všimnete, jsou úzké vysoké domy. V minulosti se totiž platila daň z šířky obchodu do ulice

HANOJSKÁ KÁVA S VEJCEM

Tento netradiční způsob podávání kávy vznikl přímo v Hanoi v kavárně jménem Giang Café. Za války ve Vietnamu byl totiž nedostatek mléka a tak místní kavárník hledal způsob jak zjemnit hořkou chuť kávy robusty. Vyšlehal tedy žloutky s kondenzovaným mlékem a tím jemnil chuť kávy. Chutná to jako tekutá tiramisu a dodnes si na ní do kavárny můžete zajít.

IMG_4527.jpeg
IMG_4307.jpeg

BIA HOI - ČERSTVÉ PIVO

V roce 1890 byl Francouzi založen první pivovar, dnešní Habeco. Celá kultura pití piva jak je známá dnes, pochází až z období americko‐vietnamského konfliktu.

 

Do té doby lidé preferovali hlavně rýžové víno. Během války však nařídila vláda omezení produkce, protože rýže byla potřeba k nasycení obyvatelstva. Bia hoi se tak stalo oblíbenou náhradou rýžového vína a zůstalo tomu tak dodnes. Vietnamské čepované pivo je lehké, má málo alkoholu a je ideální do horkých dnů. Milovníka hořkého plzeňského typu ale asi nenadchne.

JEZERO HOAN KIEM

Neboli jezero navráceného meče, je hlavní atrakcí i orientačním bodem města. Podle legendy zde žila želva, která dala králi Le Loiovi kouzelný meč, s jehož pomocí se mu podařilo vyhnat čínské uchvatitele ze země. Na jezeře jsou dva ostrůvky. Na jednom se nachází želví věž a na druhý vede červený most, po kterém se na ostrůvek dostanete k chrámu nefritové hory.

Zde jsou pak nabalzamované dvě želvy, které žili v jezeře. Jedná se o druh želvy kožnatka, která už v JV skoro vyhynula.

Kam dál..?

bottom of page