top of page

cu chiválečné tunely

Válečný konflikt ve Vietnamu s intervencí USA trval neuvěřitelných deset let. Tato brutální a nesmyslná válka měla za následek statisíce životů a zničení mnoha vietnamských památek i vietnamské přírody. Tunely v Cu Chi byly tunely, které používal Vietcong k infiltraci a bojovým operacím v okolí Saigonu. 

221116_062_Cu-Chi-tunnels.jpg
IMG_1012.jpeg
IMG_1010.jpeg

VIETNAMSKÁ VÁLKA

Po porážce Francouzů byla země rozdělena na severní a jižní Vietnam. Na severu s prezidentem Ho Či Minem podporovaným komunisty a na jihu s prezidentem Diemem podporovaným západem. Do dvou let se měly uskutečnit svobodné volby a země se měla spojit v jednu. To se nestalo na základě bojkotu jižního Vietnamu. 

Severní Vietnam napadl jižní a USA ve snaze zabránit šíření komunismu začala bombardovat severní část země. V roce 1965 se vylodily první jednotky USA na plážích v Danangu a tím konflikt nabral na obrátkách a zamířil v nejkrvavější část boje Vietnamců za svobodu od dob Indočíny, který trval deset let. V roce 1975 se Vietnam spojil po porážce jižního Vietnamu v jednu zemi tak, jak jí známe dnes.

VIETCONG

Viet Cong, neboli vietnamští komunisté, byla nacionálně orientovaná organizace v jižním Vietnamu vedoucí partyzánskou válku proti Američanům. Okolo Cu Chi byly oblasti, které přes den kontroloval jižní Vietnam a v noci byly díky tunelům pod kontrolou Viet Congu.

DÉLKA TUNEL

Se stavbou tunelů se začalo už při válce proti Francouzům za Indočínské války. Později byly tunely rozšířeny a využity Viet Congem k bojovým akcím a k proniknutí do týle nepřítele během Vietnamské války. Jejich celková délka byla 250 km. Dnes je část tunelů zpřístupněna turistům a šířka tunelů je o zhruba 20% rozšířena oproti původní velikosti. I tak je to poměrně klaustrofóbní zážitek. Tunely byly pro americkou armádu velmi frustrujícím prvkem války, protože díky nim se nepřátelé objevovali a zase mizeli. Díky tunelům byla zajištěna distribuce vojáků, zbraní i medikamentů v týlu nepřítele. Když Američané tunely objevily, zahájili v oblasti masivní bombardování ve snaze tunely zničit.

 

221116_063d1_Cu-Chi-tunnels.jpg
221116_010d7_Cu-Chi-tunnels.jpg

BOMBARDOVÁNÍ TUNELŮ

This is a paragraph. Use this area to add any information you want to share with users. Just click "Edit Text" or double click here to change the text and make it your own. You can also adjust the paragraph's font, size and color so it fits your website’s theme.

This is a great place to tell users a story about your website and let them know more about what you offer. You may want to share information about your company's background, your team, or the services you provide. Be sure to keep the tone and voice consistent throughout the site so users become familiar with your brand.

TUNELOVÉ KRYSY

Bylo označení pro vojáky menšího vzrůstu, kteří měli za úkol při objevení tunelů je „vyčistit" od nepřítele. Celá oblast včetně vnitřků tunelů byla pokryta pastmi. Kdykoli pozemní jednotky narazily na vstup do tunelu, byly tam vyslány tunelové krysy, aby zlikvidovaly skrývající se nepřátelské vojáky a umístily v tunelech výbušniny pro jejich zničení. Příslušník tunelových krys byl vybaven pouze standardní pistolí, bajonetem a baterkou. 

bottom of page