top of page

mrtvé moře

Mrtvé moře je hyperslané jezero na hranici Izraele a Jordánska, známé svou vysokou koncentrací solí, která umožňuje vznášení" se na jeho hladině.

IMG_6656.jpeg
Image by Craig Vodnik
Image by Dewet Willemse

NEJSLANĚJŠÍ JEZERO NA SVĚTĚ?

Není to nejslanější jezero světa, slanější jezera jsou na antarktidě v Africe nebo v Turkmenistánu. Salinita mrtvého moře se pohybuje mezi 30% až 35%. Závisí na hloubce, kde je salinita měřena a také například na tom, jestli pršelo či nikoliv.  To z něj ale nečiní nejslanější jezero světa. Slanější jezera najdete například v Etiopii nebo na Antarktidě jezero Don Juan, v Turkmenistánu nebo třeba v Senegalu 

NEJNIŽŠÍ ODKRYTÉ MÍSTO NA PLANETĚ

Nejnižší odkryté místo na planetě - 420 metrů pod mořem. Mrtvé moře je dlouhé 67 kilometrů Leží na hranici Izraele, resp. západního břehu jordánu a Jordánska a nedoporučuje se plavat na druhou stranu Vtéká do něj řeka Jordán a jezero je dále bezodtoké, to je důvod slanosti. Jordán obsahuje hodně minerálů Maximální hloubka mrtvého moře je 380 metrů 

IMG_6607.jpeg
IMG_6656.jpeg

JAK JE STARÉ A KDY VYSCHNE?

Stáří se odhaduje na 3 miliony let. Leží 420 metrů pod hladinou moře a je to nejnižší odkryté místo na planetě. Hloubka mrtvého moře je 380 metrů a jezero se neustále zmenšuje. Je sice bezodtoké, ale přítok z řeky Jordán je malý a voda se z jezera postupně odpařuje. Jeho rozloha činí 1050m čtverečních​Přívod vody do jezera zajišťuje řeka Jordán, nebo okolní deště. Voda z Jordánu je po cestě k Mrtvému moři čím dál tím více odčerpávána  pro zemědělské účely, takže jí doputuje do jezera čím dál tím méně. Okolní deště s oteplováním planety mnoho vody také nepřinesou. Proto hladina klesá každý rok skoro o metr a vědci odhadují že tímto tempem jezero vyhne do roku 2050. Často se diskutuje o ambiciózním projektu Jordánska a Izraele, prokopat potrubí z Rudého moře do Mrtvého moře a tak sem přivádět vodu.

BLAHODÁRNÉ ÚČINKY

V jezeře se nachází 21 minerálních látek a z toho 12 se nenachází nikde jinde na světě. Bahno v mrtvém moři obsahuje vysoké množství jodu a bromu. Vzduch díky specifické nadmořské níže obsahuje více kyslíku. Atmosférická „nížka" také lépe chrání před UV zářením. Vysoký obsah solí a minerálů léčí kožní nemoci, astma i nervový systém. 

bottom of page