top of page

MRTVÉ MOŘE

MRTVÉ MOŘE NENÍ MOŘE, ALE JEZERO. MOŘE SE MU ŘÍKÁ KVŮLI JEHO ROZLOZE 1050 KM. 

Image by artem belinsky
Image by Craig Vodnik
Image by Dewet Willemse

NEJSLANĚJŠÍ JEZERO NA SVĚTĚ?

Není to nejslanější jezero světa, slanější jezera jsou na antarktidě v Africe nebo v Turkmenistánu.

 

Salinita mrtvého moře se pohybuje mezi 30% až 35%. Závisí na hloubce, kde je salinita měřena a také například na tom, jestli pršelo či nikoliv.

 

To z něj ale nečiní nejslanější jezero světa. Slanější jezera najdete například v Etiopii nebo na Antarktidě jezero Don Juan, v Turkmenistánu nebo třeba v Senegalu


 

NEJNIŽŠÍ ODKRYTÉ MÍSTO NA PLANETĚ

Nejnižší odkryté místo na planetě - 420 metrů pod mořem.

Mrtvé moře je dlouhé 67 kilometrů

 

Leží na hranici Izraele, resp. západního břehu jordánu a Jordánska a nedoporučuje se plavat na druhou stranu

 

Vtéká do něj řeka Jordán a jezero je dále bezodtoké, to je důvod slanosti. Jordán obsahuje hodně minerálů

 

Maximální hloubka mrtvého moře je 380 metrů


 

Nejnižší odkryté místo na planetě.
-420 metrů pod hladinou moře

JAK JE STARÉ A KDY VYSCHNE?

Stáří se odhaduje na 3 miliony let. Leží 420 metrů pod hladinou moře a je to nejnižší odkryté místo na planetě. Hloubka mrtvého moře je 380 metrů a jezero se neustále zmenšuje. Je sice bezodtoké, ale přítok z řeky Jordán je malý a voda se z jezera postupně odpařuje. Jeho rozloha činí 1050m čtverečních

Přívod vody do jezera zajišťuje řeka Jordán, nebo okolní deště. Voda z Jordánu je po cestě k Mrtvému moři čím dál tím více odčerpávána  pro zemědělské účely, takže jí doputuje do jezera čím dál tím méně. Okolní deště s oteplováním planety mnoho vody také nepřinesou. Proto hladina klesá každý rok skoro o metr a vědci odhadují že tímto tempem jezero vyhne do roku 2050. Často se diskutuje o ambiciózním projektu Jordánska a Izraele, prokopat potrubí z Rudého moře do Mrtvého moře a tak sem přivádět vodu.

BLAHODÁRNÉ ÚČINKY

V jezeře se nachází 21 minerálních látek a z toho 12 se nenachází nikde jinde na světě. Bahno v mrtvém moři obsahuje vysoké množství jodu a bromu. Vzduch díky specifické nadmořské níže obsahuje více kyslíku. Atmosférická „nížka" také lépe chrání před UV zářením. Vysoký obsah solí a minerálů léčí kožní nemoci, astma i nervový systém.


 

bottom of page