top of page

Wadi Ram

Image by Rita

​Úchvatná poušť

Stáří se odhaduje na 3 miliony let. Leží 420 metrů pod hladinou moře a je to nejnižší odkryté místo na planetě. Hloubka mrtvého moře je 380 metrů a jezero se neustále zmenšuje. Je sice bezodtoké, ale přítok z řeky Jordán je malý a voda se z jezera postupně odpařuje. Jeho rozloha činí 1050m čtverečních.

razitko.jpg
1
Image by Spencer Davis

Beduíni

Beduíni jsou arabské nomádské kmeny, které žijí tradičním způsobem života převážně v pouštních oblastech. Vyskytují se od severní Afriky, přes Sinaj až po Arabský poloostrov. Beduínský styl života pomalu zaniká, ať už nucením beduínů vládní politikou odejít do města a najít si práci, nebo samotnými beduíny toužícími po lepších životních podmínkách.

razitko.jpg
2
Image by zeynep elif ozdemir

Wadi Rum a film

Díky okolní krajině dostanete pocit, že jste na jiné planetě. Z toho důvodu se tady natáčelo několik kultovních sci-fi filmů jako například poslední remake filmu Duna, Hvězdné války, Marťan, nebo příběh T.E.Lavrence z Arábie.

razitko.jpg
3

Petroglify v poušti

Přívod vody do jezera zajišťuje řeka Jordán, nebo okolní deště. Voda z Jordánu je po cestě k Mrtvému moři čím dál tím více odčerpávána  pro zemědělské účely, takže jí doputuje do jezera čím dál tím méně. Okolní deště s oteplováním planety mnoho vody také nepřinesou. Proto hladina klesá každý rok skoro o metr a vědci odhadují že tímto tempem jezero vyhne do roku 2050. Často se diskutuje o ambiciózním projektu Jordánska a Izraele, prokopat potrubí z Rudého moře do Mrtvého moře a tak sem přivádět vodu.

razitko.jpg
Image by Who’s Denilo ?
4
Image by Alex Azabache

Noc v poušti

V oblasti se nachází velké množství kempů, kde se dá přespat. Populární jsou tzv Bubble tent. V některých kempech jsou i bazény. Přímo z kempu se dá objednat tour na jeepech, což je nezbytnost pro prozkoumání okolí. Večer se ujistěte, že budete zpět před večeří a stihnete vytahování tradičního beduínského jídla zarb ze země. 

razitko.jpg
5
bottom of page