Náměstí Jemaa El Fná v Marakeshi je po setmění plné úžasného jídla

Aktualizace: 30. bře 2020

Maroko je země, která se dotýká jedním „prstem“  Evropy, a přitom je tolik odlišná od naší kultury a našich zvykú, stejně tak i od našeho jídelníčku. I přes svoji polohu na nejzazším cípu severní Afriky, má marocká kuchyně bohatou historii a dnes již také své pevné místo v arabské kuchyni, kterou v mnohém ovlivnila.

Pokud si jí chcete vychutnat opravdu do sytosti, kupte si koncem, nebo začátkem sezony levnou letenku do Maroka a vydejte se do královského města Marakéše na náměstí Djemaa el Fna! Nejrušnějšího, nejvoňavějšího místa severní Afriky, které nenechá jedinou chuťovou buňku klidnou! 

Náměstí Djemaa el Fna v Marakéši


Přez den je náměstí plné zaklínačů hadů, prodavačů nejrůznějších suvenýrů, přívěšků, cetek a všeho možného i nemožného co si v této pohádkové zemi umíte představit. Projděte se i přilehlými uličkami, kde se sortiment zboží změní a nakoupíte zde nejrůznější druhy koření, ke kterým si můžete přivonět, vyslechnout si od šikovných překupníků, že zrovna jejich koření je to nejvoňavější, nejlepší a nejvyžší kvality. 

Stovky druhů malovaných misek, které hrají všemi barvami a orientálními vzory, talířky, čerstvé bylinky, zlato, vyšívané oblečení a třeba i autobaterie a hodinky. Vše co vás jen napadne, je zde na prodej.

Se zapadajícím sluncem se atmosféra náměstí začne pomalinku měnit a začnou se zde scházet nejrůznější kejklíři, polykači mečů a pouliční kouzelníci. Kolem těch je vždy hlouček dětských očí, dychtivě čekajících na nějaký ten kouzelnický trik. Stánkaře s cetkami vystřídají pouliční kuchaři, mobilní stánky s jídlem a číšníci lákající na skvělou večeři. Vůně grilovaných kebabů, stánky plné oliv a nejrůznějších oříšků máčených v medu, čerstvě vymačkaných pomerančových šťáv a nepřeberné množství nakládané a grilované zeleniny. Ráj pro chuťové pohárky a mlsné jazýčky.


Dým stoupající z grilů, vymalovaný zlatou barvou provizorního osvětlení stánků vytváří nad náměstím mlhový opar, který láká svojí vůní návštěvníky z celého okolí. Šikovní naháněči volají na turisty, aby se najedli zrovna u jejich stánku a předhání se v nabídce nejrůznějších jídel. Před jídlem si ještě zahrajete zábavnou hru “kolik to stojí?” Toto smlouvání je součástí kultury a zahrnuje několik levelů. Od slovní přetahovačky, přez emotivní scény až po ukazování fotografií rodiny, kolik že to prodavač vlastně musí živit dětí. A že za tu almužnu co platíte, je přeci neuživí. Užívejte si toto smlouvání a berte to vždy s úsměvem, je to jen hra.

Nevynechejte večeři pod širým nebem právě zde, na místě plném vypravěčů příběhů, pouličních jídel a přátelské atmosféry. Už třeba jen proto, že název Jemaa v překladu znamená Místo potkávání…

#maroko


31 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše