top of page
  • Obrázek autoraCestyschuti

Hadí víno - hadi, ještěrky a ptáci naložení v alkoholu. Alkohol, kde chce „panák" odvahu.

Aktualizováno: 2. 5. 2021

Připlouvám po Mekongu do jedné z tradičních vesnic v deltě Mekongu na jihu země, kde se pokouším zdokumentovat výrobu kokosových bonbonů. Na uvítanou mě čeká ale něco daleko extremnějšího. Pan Nguyen s úsměvem přináší pětilitrovou sklenici se žlutou kapalinou. Otvírá jí a dřevěnou naběračkou s úsměvem nabírá prvního panáka. Rýžová pálenka, ve které je smotaný obrovský had a společně s ním i jakýsi černý pták. V lahvi jsem zahlédl i ještěrku. Trochu ve mě cukne a pan Nguey se smíchem a nataženou rukou s panákem dodává: „one shot, two times in night“! Neboli jeden panák, dvakrát za noc! Hadí víno, „panák“ který asi není pro každého, má totiž podle podivuhodné tradiční medicíny posilovat sexuální energii.


Extrémní nápoje ve světě


Extrémních nápojů je napříč světem opravdu hodně. V Latinské Americe některé kmeny připravují alkoholický nápoj Chicha požvýkáním zrn kukuřice, které vyplivnou do nádoby a nechají jí zkvasit. Sliny totiž obsahují enzym, který promění kvašením cukr na alkohol. Tento alkoholický nápoj se pak pije. Zajímavý je i likér Aqwa likér, který se vyrábí z lístků koky, která se předtím zbaví alkaloidu kokainu a ze zbylých lístků se vyrobí alkoholický nápoj. Masajové v Tanzanii nebo Keni zase popíjí rituální nápoj „Saroi“ Je to teplé kravské mléko smíchané s kravskou krví. Muži kmene Bodi v Etiopii zase tento koktejl z mléka a krve pijí v rámci rituálu zvaným Kael. Ve Vietnamu se můžete zase setkat s takzvaným hadím vínem. Ten posílí vaši sexuální energii a vyléčí vše od bolesti hlavy až po vypadávání vlasů.



Podivuhodná alternativní medicína


Po staletí lidé pili a jedli všelijaké podivuhodné věci, protože doufali že jim to pomůže vyléčit jejich nemoc. Většina věcí naštěstí propadla v dějinách. Někdy ale tradice předčí logiku a popíjení jednoho nápoje vydrželo až do dnešních dní. Hadi, byli v Asii vždy symbol síly a respektu.

Například Nága, mýtická bytost s hlavou člověka a tělem hada, který obtočil sedmkrát Buddhovo tělo aby ho ochránil před záplavami. I těla draků v Asii připomínají hadí tělo. Kobra královská je pak třeba považována za boha slunce atd. Proto se v JV Asii často setkáte jak s jejich konzumací, tak nakládání do alkoholu a popíjení výluhu z nich, protože se věří že toto mystické zvíře má blahodárné účinky. Podle čínské medicíny je hadí víno dobré na trávení, cholesterol, na srdce, imunitu, na sexuální energii ale třeba i na vypadávání vlasů.



Výroba hadího vína


Had se nejdříve usmrtí a vyjmou se z něj vnitřnosti a krev. Poté se had naloží do alkoholu, často i s dalšími bylinkami jako žen-šen, nebo i dalšími jedovatými zvířaty jako štíři, nebo stonožky. Láhev se pak hermeticky uzavře a nechá se louhovat až tři měsíce na slunci. Jed se za pomocí etanolu denaturuje a stane se neškodným. Poté se likér scedí a popíjí se z malinkatých misek usrkáváním a měl by se vychutnávat. Původní hadí víno, už žádné živočichy neobsahovalo a jednalo se jen o samotný nápoj. Díky přívalu turistů do Asie se dnes likér přelahvovává a do lahviček se pak umisťují další menší hadi, často úhledně stočení a v ideálním případě držící v tlamě zkousnutý svůj vlastní ocas. To je však jen designová záležitost aby se to lépe prodávalo.


Je to dobře, nebo špatně?


Nevím. Vždy nerad kritizuji zvyky a tradice jiných kultur. Například hinduisté nekonzumují hovězí maso, protože krávu považují za posvátné zvíře. A my si pochutnáváme zcela běžně na hovězích hamburgrech. Muslimové pak zase nekonzumují vepřové maso, protože jej považují za nečisté a mají ho zapovězené. A jak máme my rádi zabíjačky a jitrničky. Tak jak my se někdy koukáme divně na jiné co jedí, oni se někdy koukají zase divně na nás, co jíme my. Vše je otázka kulturně-gastronomických zvyků. Jednoduše, to na co jsme zvyklí, přijde nám normální. A i když jitrnice miluju, nacpat pomleté prase do jeho vlastních střev je taky dost divnej nápad. Nicméně kvůli tradicím, zvykům, pověrám nebo fámám často zbytečně trpí spousty hadů a určitá část obchodu s hadím vínem dnes funguje pouze díky turismu.



1 504 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page