top of page
  • Obrázek autoraCestyschuti

Potápění se žraloky - Filipíny

Aktualizováno: 6. 4. 2020

Whale shark, neboli velrybí žralok je takový podmořský autobus, který měří běžně šest až deset metrů. Největší zmapované kousky na světě mají až neuvěřitelných osmnáct metrů. Není moc míst na světě jako je Cebu na Filipínách, tady máte totiž stoprocentní jistotu, že je uvidíte. Ve vesnici jménem Oslob na ostrově Cebu totiž rybáři žraloky pravidelně krmí. Proto sem připlouvají pravidelně každé ráno a tak máte jistotu, že je uvidíte. Můžete je sledovat z lodi, šnorchlovat s nimi, nebo se i potápět.


Na Filipínách můžete velrybí žraloky sledovat na několika místech. Jedním je například ostrov Luzon, kde za žraloky vyrážíte na otevřené moře. Není tam jistota, že je najdete a uvidíte, ale pokud ano, užijete si s nimi plavání ve volné přírodě bez hordy turistů a vše bude více přirozené. Dále taky na Palawanu v zátoce Honda bay a ještě například v Padre Burgos nebo na Cebu . Zde se ale jedná o masovou záležitost. Na druhou stranu, žraloka stoprocentně uvidíte. Takže rozhodntí je na vás. My jsme zvolili Cebu, protože na Luzon jsme cestu neměli. Kdyby ano, já osobně volím jiné místo...


Filipínská vláda údajně zvažuje uzavření této přírodní ZOO a to z důvodu, že krmení žraloků v Oslobu narušuje jejich přirozenou migraci a ti zde zůstávají takřka nepřetržitě. Další důvody jsou pak že i přez zákaz dotýkání dochází ke kontaktu se zvířetem takřka neustále. Buď ze strany turistů, nebo přímo rybáři, kteří žraloka odstrkují nohou od lodi.


Nasadit ploutve a ponořit!


Před samotným naloděním probíhá krátká instruktáž o tom, že je žraloky zakázáno osahávat, nesmíte mít na těle krém ani voňavku. Když je fotíte tak bez blesku a musíte se držet u vaší lodi. Přidělili nám pořadové číslo a čekáme na naší loďku, která nás odveze ke žralokům. Pozorování trva 30 minut a šnorchlování vyjde zhruba na 500 kč. Turistů je tu opravdu horda, ale jakmile jsem se potopil, přestal jsem je vnímat. Všechny smysly se totiž zaostří na připlouvající kolos o délce osmi metrů. Ladně a s klidem si tato horda masa proplouvá kolem vás a často jsem musel uhýbat, abych nedostal facku ploutví. Člověk se v porovnání s tak obrovskou rybou cítí jako zrnko písku. Takže zadržte dech a potopte se do světa, který máte tu možnost na chvíli sledovat.


Tito obři se pohybují velmi ladně a s klidem. Nijak si lidí ve vodě nevšímají a jejich váhová převaha jim dává stoprocentní sebejistotu v dráze pohybu. Ten kdo musí ustoupit je plavec. Často se tak stává, že uhýbám na poslední chvíli a užívám si blízkost tohoto nádherného zvířete, které by mě prostě odžduchlo, kdybych neuhnul. Tělo mají spuštěné dolů a hlavu u hladiny. Otvírají obří tlamu a nasávají do ní hektolitry vody. Pod vodou jde vidět trychtýř vody, který se při tom vytváří u jejich tlamy.


Velrybí žralok


Je to největší zástupce z říše žraloků na světě. Běžně se dorůstá velikosti okolo deseti metrů. Zmapované jsou ale i kousky o velikosti 18 metrů. Pro člověka nebezpečný není. Lidi mu nechutnají a živí se hlavně planktonem, který nasává a filtruje přes svojí obří hubu.

Vyskytují se v tropických vodách a můžete se s nimi setkat například na Maledivách, v Mexiku, Belize, Filipínách a ještě pár místech. Celkově je zmapovaných okolo 20 míst na celém světě, kde se žraloci soustřeďují. Podle vědců, kteří chování žraloků zkoumají, vyhledávají teplé vody, aby se mohli ohřát, protože sami neprodukují příliš tepla. Také to musí být místo se strmým srázem pod hladinu, kde mají dostatek potravy a naopak přístup k rychlému vynoření na mělčinu, kde se opět ohřejí.

Na Filipínách v Oslobu rybáři žraloky pravidelně krmí, takže ti se zde vyskytují pravidelně každé ráno a stala se z toho doslova masová turistika.
Užitečné informace


- cena:

-pozorování z lodi 500 Php (300 kč)

-zapůjčení šnorchlu a vesty, šnorchlování se žraloky na 30 min. 1000 Php (550 kč)

-některé agentury nabízí i diving se žraloky


- Oslob

Výlety sem dělají agentury i z Cebu city a ostatních okolních měst a ostrovů, kdy se vyjíždí velmi brzo ráno aby jste na sedmou hodinu ranní byly na místě. Lepší je do Oslobu dojet a přespat tady. Nenechte se zmást naháněči a zaplaťte si taxikáře, který vás doveze přímo na místo, kde šnorchlování probíhá. Ideální je být tam velmi brzo ráno, klidně už na šestou hodinu.


-šnorchlování

trvá 30 minut a připravte se na hordy turistů. Šnorchl a plavací vestu vám zapůjčí na místě.
Whale sharks Oslob - Cebu

2 007 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Opmerkingen


bottom of page